• آثار باستانی ولایت غزنی در آیینه‌ی پژوهش >

   

  **ادامه مطلب**
 • تبيين اوضاع پايتخت فرهنگی جهان اسلام (غزنی) درسال 2013 >

  گفتگو با آقای احمدی مـعاون والی غزنی

  در قسمت بازسازی شهر غزنی یا آمادگی­ های شهری برای تجلیل از یک

  **ادامه مطلب**
 • کوچیگری، حرفه ای از نوع تجاوز، غارت و ستم >

  هزارستان مرکزی هر سال از ماه دوم بهار شاهد هجوم دسته های مسلح کوچی های پشتون تبار پاکستانی بر زمین

  **ادامه مطلب**
 • مهاجران افغانستانی و طالبان؛ اعتراض برافزایش هزینه های پاسپورت در ایران >

  درتاریخ 7 حوت/ اسفند 1401، بود که عبدالقیوم سلیمانی، سرپرست سفارت افغانستان در تهران با خروج از سفارت، اظهار نمود

  **ادامه مطلب**
 • 1
دی 06, 1402

کودکی که خود دست به کار شد

یک دختر هشت ساله مهاجر افغانستانی در ایران برای رهایی از ترس دستگیری به دست پولیس ایران با دست‌خط خود «مدرک اقامت» تهیه کرده است. پدر این دختر در ویدیویی که به افغانستان اینترنشنال فرستاده بود گفته است: «ببینید فشارها بر مهاجرین، چه تاثیری بر روان یک کودک…
دی 06, 1402

از مجبوری به کودکم قرص خواب می دهم

بحران غذایی درافغانستان؛ سهیلا نیازی:«با قطع کمک‌ها، مجبورم به کودک گرسنه‌ام قرص خواب بدهم» سهیلا نیازی در خانه گِلی روی تپه‌ای در شرق کابل، کف زمین نشسته و می‌گوید: «آخرین باری که توانستم برای کودکم شیر بخرم، دو ماه پیش بود. حالا شیشه شیرش را با چای پر…
مرداد 24, 1402 623

دو سال پس از سقوط

تحلیلی از روزنامه هشت صبح با عنوان دوسالگی سقوط؛ حاکمیت طالبانی و بحران‌هایی که در کمین…
مرداد 12, 1402 534

عاشورا در غزنی رنگ خون گرفت

در اثر تیراندازی مستقیم طالبان بر عزاداران عاشورای حسینی در نوآباد غزنی دست‌کم پنج نفر…
تیر 31, 1402 605

امام حسین(ع) و بیان اهداف قیام عاشورا

 سیدالشهدا (ع) حکومت یزید را مساوی با پایان اسلام دید و دست به قیام زد. معاویه با آنکه…
تیر 15, 1402 580

 واقعه غدیر و ضرورت شناخت این روز مهم و تاریخی

روز غدیر، روز تکمیل دین اسلام، همان روز یاس و ناامیدی کفار به‌شمار می‌رود. طبق آیه قرآن،…

دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل: خود را آتش می زنیم

**نوشته شده توسط ali halimi**. **ارسال شده در** اخبار و رویدادها

بیش از هشتاد دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل، امروز(سه شنبه) در یک گردهمایی از دولت خواستند که فیصله قبلی مشاوران رییس جمهور حامدکرزی و وزیر تحصیلات عالی در مورد برکناری رییس و یک استاد این دانشکده را تطبیق کند.
این دانشجویان با شعارهای: "اسپنتا وعده خلافی چرا؟" "عبیدالله بی کفایت؛ داریم از تو شکایت"، "شهرانی شهرانی؛ کجاست تعهد ایمانی و روحانی"، اعتراضات شانرا مبنی بر ابقای دوباره رییس و یک استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل، ابراز کردند

دانشجویان معترض هشدار دادند، اگر به زودی فصیله قبلی وزیر تحصیلات عالی، شهرانی و اسپنتا و مشاوران حامدکرزی از سوی حکومت تطبیق نشود؛ خود را در مقابل وزارت تحصیلات عالی آتش خواهند زد.
دانشجویان معترض هشدار دادند، اگر به زودی فصیله قبلی وزیر تحصیلات عالی، شهرانی و اسپنتا مشاوران حامدکرزی از سوی حکومت تطبیق نشود؛ خود را در مقابل وزارت تحصیلات عالی آتش خواهند زد.
پیشتر، بیش از هشتاد دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی پوهنتون کابل، در اعتراض به بد رفتاری رییس و یکی از استادان این دانشکده، دست به اعتصاب غذایی زدند.
پس از آن و در هشتمین روز اعتصاب غذایی این دانشجویان، شماری از مقام های حکومتی به شمول داکتر اسپنتا مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری، نعمت الله شهرانی مشاور ارشد ریاست جمهوری و عبیدالله عبید وزیرتحصیلات عالی با حضور در جمع اعتصاب کنندگان، اسناد برکناری رییس و یک استاد دانشکده علوم اجتماعی را به دانشجویان معترض تسلیم کردند.
در آنروز نعمت الله شهرانی اعلام کرد که تمامی خواست های دانشجویان پذیرفته شده است اما چند روز بعد وزارت تحصیلات عالی بانشراعلامیه این تصمیم را عاطفی و برای پایان دادن اعتصاب خواند و آنرا غیر قابل اجرا عنوان کرد.
حال، دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی، می گویند که ما از این طریق می خواهیم به دنیا نشان دهیم که حاکمان در افغانستان، گوش شنوا و چشم بینا ندارتد.
آنان، همچنان تاکید کردند، در صورت که فیصله قبلی حکومت در مورد این دانشکده تطبیق نشود؛ شماری از دانشجویان در دانشگاه کابل نیز از رفتن به دانشگاه خودداری خواهند کرد.
قبل از این، به دنبال پذیرفته شدن خواست های دانشجویان متحصن، شماری از استادان دانشگاه کابل درحمایت از غلام فاروق عبدالله رییس و فیصل امین استاد این دانشکده، علیه تصمیم برکناری آنان از سوی وزیر تحیصلات عالی تظاهرات کردند و خواستار اجرایی شدن اصلاحات اساسی در دانشگاه کابل شدند.
پس از این تظاهرات، عبیدالله عبید وزیر تحصیلات عالی بازهم اعلام کرد که نعمت الله شهرانی مشاور ارشد رییس جمهور کرزی در مورد خواست های دانشجویان متحصن احساساتی عمل کرده است.
او به خبرنگاران گفته بود که برکناری فاروق عبدالله و فیصل امین حقیقت ندارد و آنها در وظایف شان مشغول هستند.

با این حال، برخی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی، امروز(چهار سرطان) اسپنتا و شهرانی مشاوران  ریاست جمهوری را به وعده خلافی متهم کردند.

اسحاق علی، دانشجوی سال چهارم دانشکده علوم اجتماعی گفت: "در صورتیکه وعده های قبلی اسپنتا و شهرانی عملی نشود؛ ما به اعتراضات مسالمت آمیز و مدنی خود، ادامه خواهیم داد".
او به خبرگزاری بخدی گفت: "حکومت باید به وعده های قبلی خود در این زمینه را عملی کند، ما بیشتر از آن نمی خواهیم".
اسحاق علی افزود، اگر حکومت بازهم به حرکت های مدنی ما توجه نکند، عده کثیر دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی، در مقابل وزارت تحصیلات عالی خود را آتش خواهند زد؛ آنگاه خود حکومت جوابگو خواهد بود.
اعتراضات دانشجویان علوم اجتماعی در برکناری و اعتراضات استادان دانشگاه کابل در حمایت از رییس و یک استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل باعث تعطیلی دروس در این دانشگاه شده است

منبع: سايت خبرگذاري بخدي.{jcomments on}

دین و مذهب

 سیدالشهدا (ع) حکومت یزید را مساوی با پایان اسلام دید و دست به قیام زد. معاویه با آنکه می‌دانست امام حسین (ع) اگر فرصتی بیابد، علیه او قیام می‌کند و بااینکه او حتی گاهی امام (ع) را تهدید...
روز غدیر، روز تکمیل دین اسلام، همان روز یاس و ناامیدی کفار به‌شمار می‌رود. طبق آیه قرآن، واقعه غدیر چنان مهم است که اگر پیامبر(ص) کوتاهی می‌کرد و خبر را به مردم نمی‌رساند، «فَمَا بَلَّغْتَ...
  تبیین و بررسی براهین عقلی مسأله معاد نویسنده: سلمان نوری   چکیده آنچه در این نوشته مورد بررسی و تبیین قرار گرفته است براهین عقلی معاد است که اندیشمندان و متکلمان مسلمان بر اثبات آن...

**اشکال یابی جوملا**

**جلسه**

**اطلاعات مشخصات**

**حافظه استفاده شده**

**پرس و جو پایگاه داده**