سخن صبا

تازه های نشر: معرفی دو اثر جدید

**نوشته شده توسط ali halimi**. **ارسال شده در** گوناگون

 

کتاب اول: روایت سرنوشت؛ خاطرات و زندگی‌نامه خودنوشت

شناسه کتاب

عنوان اثر: روایت سرنوشت؛ خاطرات و زندگی‌نامه خودنوشت

پدیدآورنده: محمداسحاق اخلاقی

به‌کوشش: عبدالشکور اخلاقی

ویراستار: شوکت‌علی محمدی شاری

صفحه آرایی: محمدکاظم کاظمی

طرح جلد: فایزه صالحی

ناشر: مرکز فرهنگی اندیشه- ملبورن استرالیا

نوبت چاپ: اول- 1401ش.


« روایت سرنوشت؛ خاطرات و زندگی‌نامه خود نوشت محمداسحاق اخلاقی»
کتاب روایت سرنوشت؛ خاطرات و زندگی‌نامه خود نوشت آقای محمداسحاق اخلاقی، به تازگی از چاپ بیرون آمده‌است. این کتاب، روایت دست اول تحولات بیش از پنجاه سال اخیر کشور را دربر دارد. دیدار و گفت‌وگو با محمدظاهرشاه، وزیران او، نورمحمد ترکی، دبیرکل سازمان ملل، رییس جمهورهای کشورهای منطقه، دبیر سازمان کنفرانس اسلامی، ملا محمدعمر رهبر طالبان، ‌رهبران اتحاد هفت‌گانه و...، که در این کتاب بازتاب یافته‌است، نشان دهنده این است که ایشان نقش مهمی در تحولات سیاسی، اجتماعی کشور داشته و روایت وی، روایت دست اول است. افزون بر روایت تحولات سیاسی، روایت جذاب و جامعه ‌شناسانه از تحولات اجتماعی نیز دارد.
آقای اخلاقی در حساس‌ترین برهه تحولات کشور، سقوط رژیم کمونیستی کابل و تشکیل دولت موقت و تشکیل حزب وحدت اسلامی، سخن‌گوی ائتلاف نه‌گانه بود و برای تحقق آرمان‌های عدالت‌خواهانه مردم افغانستان به‌ویژه جامعه هزاره فعالیت‌های بین‌المللی موثری داشته است. او پس از پیروزی مجاهدان در سال 1371ش و انشعاب حزب وحدت اسلامی توسط محمد اکبری، از نقش‌آفرینی سیاسی کناره گیری کرد و به زندگی و امور شخصی‌اش پرداخت.
«بنیاد علمی، فرهنگی صبا»، این اثر نفیس و ارزش‌مند را به جامعه علمی کشور، هزاره‌ها، فرهنگیان و نویسنده‌ای آن جناب آقای اخلاقی، تبریک گفته، ضمن آرزوی موفقیت‌های بیش از پیش برای جناب آقای اخلاقی (شیخ‌السفرا)، مطالعه‌ی آن را به همگان توصیه می‌کند و امیدوار است، مفید و سودمند باشد.


کتاب دوم: فرهنگ موضوعی گویش هزارگی (لهجه هزاره‌های غزنی)

شناسه کتاب

عنوان اثر: فرهنگ موضوعی گویش هزارگی (لهجه هزاره‌های غزنی)

پدیدآورنده: دکتر حفیظ شریعتی (سحر)

ویراستار: دکتر حفیظ شریعتی (سحر)

صفحه آرایی و طرح جلد: گروه هنری واژه

ناشران: نشر واژه و انتشارات فرهنگ- کابل

نوبت چاپ: اول- خزان 1401ش.

قطع: رقعی – 544 صفحه

شمارگان: 500 نسخه

« فرهنگ موضوعی گویش هزارگی (لهجه هزاره‌های غزنی)»
این کتاب، فرهنگی است با نزدیک به پنجاه هزار واژه، که موضوع‌بندی شده‌است. موضوعاتی مانند خانه، زندگی، معیشت، ابزار آلات زندگی، نام اعضای بدن، بازی‌ها، شغل‌ها، غذا، نان، لباس، موسیقی، مالیات، نذرها، نام حیوانات، نام گیاهان، درختان، گل‌ها، دواواها، پرندگان، حشرات، زمین کشاورزی، فصل‌های سال، نام‌ها و اسامی ماه‌های هزارگی و...، در بخش دستور زبان نیز اسم، فعل، صفت، ضمیر، قید، وندها و...، و واژگان عمومی در این اثر آورده شده‌اند.
این کتاب چهار فصل دارد. فصل اول و دوم آن، بیش‌تر متکی به لهجه‌‌ی هزاره‌های غزنی است، اما فصول‌ سوم و چهارم که بیش‌تر واژه‌های عمومی است، مشترک میان لهجه‌ی هزاره‌های غزنی و لهجه‌ی هزاره‌های دیگر، مناطق است. به این دلیل فصل چهارم کتاب، به‌عنوان واژه‌های عمومی نام‌گذاری شده‌است. از این‌رو، در این فصل تلاش شده ‌است که واژه‌های کاربردی در مناطق گوناگون هزارستان جمع‌آوری شود.
این کتاب در 544 صفحه، با تیراژ 500 نسخه و قطع رقعی، از سوی دو ناشر نام آشنای کشور، نشر واژه و انتشارات فرهنگ در کابل، در خزان 1401ش، به‌صورت کار مشترک، چاپ و منتشر شده‌ است.
«بنیاد علمی، فرهنگی صبا»، این اثر نفیس، ارزش‌مند و در نوع خود بی‌نظیر و ابتکاری در افغانستان، را به جامعه‌ی علمی کشور، هزاره‌ها، فرهنگیان و نویسنده‌ای آن تبریک گفته، ضمن آرزوی موفقیت‌های بیش از پیش برای جناب دکتر حفیظ شریعتی (سحر)، مطالعه‌ی آن را به همگان توصیه می‌کند و امیدوار است، مفید و سودمند باشد.

منبع: فصلنامه سخن صبا، 1401، شماره44

**اشکال یابی جوملا**

**جلسه**

**اطلاعات مشخصات**

**حافظه استفاده شده**

**پرس و جو پایگاه داده**

**ایرادات بارگذاری در فایل زبان**

**فایل زبان آپلود شده**

**رشته ترجمه نشده**