گزیده‌ها

طرح اسکان طالبان پاکستانی، در شمال افغانستان

**نوشته شده توسط ali halimi**. **ارسال شده در** گزیده‌ها

از وزیرستان سازی تا کاشت بذر تروریسم در منطقه

 

 طالبان تایید کرده‌اند که در توافق با پاکستان، اعضای تحریک طالبان پاکستان را به مناطقی در مرکز، جنوب و شمال افغانستان انتقال و اسکان می‌دهند.
به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان، ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته است که «برای کنترل بیشتر» شماری از مهاجران وزیرستانی که در نزدیکی مرز با پاکستان اسکان یافته بودند، به مناطق دیگر منتقل خواهند شد. وی مدعی شده که این موضوع آنگونه که در رسانه‌ها جدی به آن پرداخته شده، امری عادی است و گفته که موضوع، مربوط به چند سال قبل است.اما شهروندان و گروه‌های سیاسی افغانستان از این طرح به عنوان وزیرستان سازی شمال این کشور یاد می‌کنند و آن را برای ثبات و آینده افغانستان و منطقه خطرناک می‌دانند.

یکی از ماموران ارشد پاکستانی از حصول تواقق بین اسلام آباد و کابل در مورد اسکان طالبان پاکستانی در غرب این کشور خبر داد. این ماموران ارشد اطلاعات پاکستان که نخواست نامش ذکر شود، در گفتگو با آناتولی اعلام کرد: "در مورد طرح اسکان طالبان پاکستانی در غرب افغانستان در بدل پرداخت مخارج لازم از جانب پاکستان بین دو کشور توافقی مشترک حاصل شده است."
او ابراز داشت: "دولت موقت طالبان در افغانستان به پاکستان اعلام کرد که برای اجرای این طرح از منبع مالی کافی برخوردار نیستند. پاکستان نیز در پاسخ ابراز داشت که می‌تواند این مصارف را تامین کند." این مامور ارشد اطلاعات پاکستان با اشاره به حملات طالبان پاکستان از خارج از مرزهای این کشور اظهار داشت: "به این دلیل بارها به افغانستان هشدار داده بودیم، در سال 2022 مواضع آن‌ها دراین کشور را هدف قرار دادیم." به گفته او اعضای گروه طالبان پاکستان در درگیری‌های طالبان افغانستان با آمریکا به آن‌ها "کمک" کرده و "همر‌زمان" آن‌ها هبوده اند.
او همچنین ادامه داد: "طالبان به این دلیل پس از برقراری کنترل کامل در افغانستان مداخله‌ای دراین زمینه انجام نداده و ادای دین می‌کند. البته طالبان افغانستان همچنین حسی را نسبت به پاکستان نیز داشته و پیشنهاد جابجایی اعضای طالبان پاکستان در داخل افغانستان را ارایه کرد." گفتنی است افغانستان و پاکستان دارای 2 هزار و 670 کیلومتر مرز مشترک و 18 گذرگاه مرزی هستند. موارد حملات طالبان پاکستان به این کشور پس از به روی کار آمدن طالبان افغانستان افزایش پیدا کرده است. این رقم در چهار ماه نخست سال جاری 436 مورد است که طی آن 137 مامور امنیتی و 293 غیرنظامی جان باخته است.

جبهه آزادی افغانستان که علیه طالبان مبارزه مسلحانه می‌کند، انتقال اعضای تحریک طالبان پاکستان (تی تی پی) به شمال افغانستان را «یک نیرنگ بزرگ» و «اقدام خطرناک» دانسته و گفته است که طالبان عملا فاز تازه‌ میزبانی از گروه‌های همسنخ و همفکر شان در افغانستان را کلید زده‌‌اند. این جبهه در بیانیه خود در این مورد هشدار داده و گفته بود «پیامدهای این اقدامات نه تنها برای افغانستان و منطقه، بلکه برای صلح و امنیت جهانی، خطرناک و فاجعه ‌بار خواهد بود».

چرا وزیرستان سازی؟
منطقه وزیرستان شمال غرب پاکستان دست کم در دو دهه اخیر، محلی پر آشوب و مرکزی برای سربازگیری و تقویت تروریسم و افراط گرایی در جهان بوده است.بسیاری از رهبران طالبان که اکنون کنترل افغانستان را در دست گرفته اند، در این منطقه زندگی کرده‌اند و جنگجویان گروه‌های تروریستی مختلف از جمله القاعده در این منطقه حضور پر رنگ داشته‌اند.
در پی فشارهای جامعه جهانی به دولت پاکستان برای مبارزه با گروه‌های تروریستی در این منطقه، ارتش پاکستان عملیات نظامی بزرگی را با عنوان «ضرب عضب» در مناطق قبائلی وزیرستان راه‌اندازی کرد که بر اثر آن بسیاری از ساکنان آن به مناطقی در شرق افغانستان و در نزدیکی مرز دو کشور پناه آوردند.
اما تا زمان سقوط نظام جمهوریت در افغانستان، نگرانی‌های امنیتی از حضور مهاجران وزیرستانی در مناطق شرقی افغانستان وجود نداشت و بسیاری از آن‌ها در این مناطق خانه و زمین خریده بودند و به صورت مسالمت آمیز زندگی می‌کردند.
مشکل از زمانی آغاز شد که نظام جمهوری در افغانستان سقوط کرد، طالبان بر افغانستان مسلط شدند و همزمان صدها جنگجوی تحریک طالبان پاکستان نیز به مناطق شرقی افغانستان آمدند.
در عین حال، حملات تی تی پی علیه ارتش پاکستان افزایش یافت و مرگبارتر شد و به همین دلیل حکومت پاکستان بر طالبان فشار وارد کرده که باید طرحی برای کنترل اعضای تی تی پی اتخاذ کند که در نهایت روی طرح دور کردن آن‌ها از مناطق مرزی و اسکان شان در مناطق دیگر افغانستان توافق شده است.

نگرانی‌ها چیست؟
طرح انتقال اعضای تی تی پی در افغانستان ظاهرا درحال حاضر با تمرکز بر مناطق شمال این کشور اجرا می‌شود، اما گزارش‌های از حضور افرادی که برای مردم ناآشنا هستند در سایر مناطق نیز وجود دارد.
براساس گزارش منابع محلی، تاکنون دست کم 320 عضو مسلح تحریک طالبان پاکستان همزمان با سفر سراج الدین حقانی به مناطق شمال افغانستان، در شهرستان دشت قلعه استان تخار در شمال شرق این کشور جابجا شده‌اند.
بسیاری از گروه‌های سیاسی که تاکنون به این موضوع واکنش نشان داده اند، چند مسئله عمده را برجسته کرده اند: تغییر بافت جمعیتی شمال و کاشتن بذر تروریسم در منطقه.
شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان در اعلامیه خود این طرح را برای تغییر ساختار جمعیتی مناطق شمال افغانستان دانسته بود.به باور کارشناسان سیاسی، طالبان براساس سیاست پشتون محوری که در پیش گرفته اند، می‌خواهند جنگجویان پشتون تبار تی تی پی را به مناطق شمال افغانستان بفرستند و با غصب سرزمین‌های اقوام دیگر، آن‌ها را ساکن سازند.


چنین رویکردی در تاریخ افغانستان سابقه طولانی دارد که بسیار‌ها به این باور هستند.عبدالرحمان خان، اولین اجرا‌کننده آن بوده و مناطق وسیع و حاصلخیزی را در قندهار و ارزگان از هزاره‌ها غصب و در اختیار پشتون‌ها قرار داده است.
کارشناسان مسائل سیاسی افغانستان می‌گویند که اکنون این مسئله در مورد شمال افغانستان درحال اجرایی شدن است و طالبان می‌خواهند که مناطق وسیع این ولایات را در اختیار پشتون‌ها قرار دهند.
مسئله دیگری که در واکنش‌ها به آن توجه شده است، تبدیل کردن مناطق شمال افغانستان به محل امنی برای گروه‌های تروریستی است.جبهه آزادی افغانستان در واکنش خود گفته است که طالبان می‌خواهند با انتقال اعضای تی تی پی به شمال کشور «تخم تروریسم و نفاق» را برای ابد در افغانستان بکارند.
ازسوی دیگر شماری از کشورهای آسیای مرکزی نیز نسبت به این موضوع نگران هستند و آن را در راستای اجرایی کردن طرح بزرگ انتقال تروریسم به آسیای مرکزی می‌بینند.در همین راستا، به تازگی سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته است که داعش با حمایت خارجی، تهدید امنیتی را در سراسر افغانستان گسترش می‌دهد و به دنبال تضعیف امنیت و ثبات کشورهای همسایه افغانستان نیز هست.
جبهات سیاسی داخلی افغانستان نیز بارها به کشورهای همسایه افغانستان و منطقه هشدار داده‌اند که از کنار این طرح با غفلت نگذرند، زیرا در صورتی اجرایی شدن آن، به‌زودی تروریسم و ناامنی به آن کشورها نیز سرایت خواهد کرد.

 

منبع: روزنامه جمهوری اسلامی و شفقنا

 

**اشکال یابی جوملا**

**جلسه**

**اطلاعات مشخصات**

**حافظه استفاده شده**

**پرس و جو پایگاه داده**

**ایرادات بارگذاری در فایل زبان**

**فایل زبان آپلود شده**

**رشته ترجمه نشده**