سه روز با غزنی در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، هر ساله فرصت خوبی برای برگزاری همایش‌های فرهنگی، ادبی و هنری است. با توجه به فرصت ایجاد شده، امسال نیز برنامه‌های قابل توجهی از سوی فعالان فرهنگی مهاجرین افغانستان در ایران با همکاری رایزن فرهنگی افغانستان تدارک دیده شده است.

سه روز با غزنی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران


نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، هرساله فرصت خوبی برای برگزاری همایشهای فرهنگی، ادبی و هنری است. با توجه به فرصت ایجاد شده، امسال نیز برنامه های قابل توجهی از سوی فعالان فرهنگی مهاجرین افغانستان در ایران با همکاری رایزن فرهنگی افغانستان تدارک دیده شده است.
اسد الله امیری رایزن فرهنگی افغانستان در ایران گفت: به مناسبت انتخاب شدن غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، برنامه های امسال با محوریت غزنی پیگیری خواهد شد، لذا در روزهای آینده برنامه های «سه روز باغزنی» را خواهیم داشت.

روز اول: چهارشنبه 18 ثور (اردیبهشت) برنامه «آوازغزنین» با مشارکت گروههای مختلف موسیقی را خواهیم داشت که از ساعت 3 تا 6 بعد از ظهردر بخش بین الملل نمایشگاه و در سالن میثاق برگزار خواهد شد. گفتنی است که در این برنامه، دمبوره نوازان و دیگر هنرمندان افغانستانی به اجرای برنامه های متنوع خواهند پرداخت.

روز دوم: پنجشنبه 19 ثور 92 محفل فرهنگی، تاریخی و توریستی غزنین پایتخت فرهنگی جهان اسلام با حضور وزیر اطلاعالت و فرهنگ جمهوری اسلامی افغانستان، وزیر ارشاد جمهوری اسلامی ایران و مقامات فرهنگی دو کشور از ساعت 10 صبح تا 1 بعد از ظهر در سالن میثاق را داریم.

روز سوم: جمعه 20 ثور 92 با همکاری «خانه ادبیات افغانستان» محفل ادبی غزنین، سرزمین فرهنگ و ادب و برنامه شعر خوانی « بیا ملک سنایی» با شعرخوانی شاعران دو کشور ایران و افغانستان از ساعت 3 تا 6 بعد از ظهر در سالن میثاق برگزار می گردد.
آقای امیری افزود: در کنار این سه برنامه، برنامه های دیگری نیز با مشارکت انتشارات عرفان از جمله برنامه گرامی داشت حکیم، علامه ملا فیض محمد کاتب و رو نمایی کتاب سراج التواریخ در روز پنجشنبه از ساعت 3 تا 6 بعد از ظهر با سخنرانی کارشناسان و شعرخوانی شاعران برگزار خواهد شد.
رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی افغانستان در ایران اظهار امیدواری کرد که این برنامه ها مورد استقبال و مشارکت فعال مهاجرین و فرهنگیان دو کشور ایران و افغانستان قرار خواهد گرفت و از جوانان افغانستانی مقیم تهران و اطراف خواست که حضور فعال داشته باشند.