تهران آماده کمک به توسعه افغانستان است

نوشته شده توسط Super User. ارسال شده در تستی موقت

سرکنسول ایران در هرات در مراسم سالگرد انقلاب اسلامی در هرات گفت: ایران آماده است به توسعه افغانستان و مبارزه با تروریسم در این کشور کمک کند.

«محمود افخمی رشیدی» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات در برنامه تجلیل از سی و نهمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران  در هرات در گفتگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس با اشاره به پیروزی انقلاب شکوهمند ایران در مقابل با ظلم و تاریکی و نظام شاهی در ایران گفت: روز پیروزی انقلاب اسلامی را در حالی گرامی می‌داریم که نهال انقلاب اسلامی پس از 4 دهه به‌رغم تندبادهای شدید و ناملایمات پی در پی به درختی استوار و پربار تبدیل شده است.

وی افزود: انقلاب اسلامی ایران حرکتی در جهت نفی استبداد داخلی و سلطه خارجی و تحقق آزادی و عدالت و استقلال بود و توانست با برقراری نظام جمهوری اسلامی فصل جدیدی را برمبنای مشارکت و آرای مردم در جهت تحقق اراده ملی آغاز کند که به لطف الهی ادامه یافته است.

سرکنسول ایران در هرات گفت: کسب استقلال واقعی سیاسی و برقراری مردم سالاری دینی از مهم ترین دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران است که در سایه آن توانسته پس از انقلاب اسلامی نزدیک به 40 انتخابات ملی و آزاد برگزار نماید که در تازه ترین تجربه آن ایران اسلامی شاهد مشارکت 73 درصدی واجدین شرایط در انتخابات بود و با انتخاب مجدد دکتر روحانی به عنوان رئیس دولت دوازدهم بر ادامه رویکرد اعتدال و تعامل گسترده به همه کشورهای جهان و با اولویت کشورهای همسایه و مسلمان تاکید کرده است.

افخمی همچنان خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر ادامه سیاست‌های تعامل گرایانه خود با نظام بین المللی و منطقه ای به ویژه در منطقه پرتنش قلب آسیا توانسته با مشارکت ملی ایفای نقش کند.

وی گفت: یکی از مشکلات مهم منطقه ما معضل تروریست و جریانات وابسته به تکفیری بوده که طی سالهای گذشته این منطقه را وارد مسئله پرخطر کرده است و حل معضل تروریست نیازمند مشارکت جمعی و همکاری صادقانه فراگیر است.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره ضمن حمایت از دولت وحدت ملی افغانستان ، اقدامات تروریستی و کشتار مردم مظلوم را در افغانستان محکوم کرده و امنیت افغانستان را امنیت خود می‌داند و برای همکاری در مبارزه با تروریسم و کمک به توسعه همه جانبه این کشور اعلام آمادگی می‌کند و در کنار دولت و مردم این کشور خواهد بود.

وی گفت: سرکنسولگری ایران در هرات تلاش کرده تا پیوند های اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی میان دوکشور را ارتقا دهد و از همکاری خوب مردم غرب افغانستان با این سرکنسولگری سپاسگذار است.

افخمی از همکاری ایران با افغانستان و از کمک‌های بلاعوض این کشور در عرصه بازسازی و اقتصادی سخن زده و گفت: تداوم ریل گذاری خط آهن خاف - هرات ، تداوم ساخت شاهراه ابونصرفراهی در فراه ، افزایش 100 درصدی خدمات کنسولی در هرات ، حذف گواهی سلامت و وجه نقدی ضمانت متقاضیان ، اعزام پزشکان به ایران برای تعامل با پزشکان ایران و ظرفیت سازی میان انها ، برگزاری کمیته های اقتصادی میان هرات و خراسان رضوی ، اجرای بیش از 150 عمل کلیه از سوی پزشکان ایران درهرات از جمله خدمات ایران در افغانستان بوده است.

از سوی دیگر محمد اصف رحیمی والی هرات نیز گفت: انقلاب اسلامی ایران سبب بیداری امت اسلامی در جهان و ایجاد دستاوردهای بزرگی در ایران اسلامی شده است، افغانستان و ایران میراث داران بزرگ خراسان در درازای تاریخ در حوزه های عملی ، فرهنگی و اجتماعی روابط دوستانه را تجربه کردند.

وی افزود: در حال حاضر میزان همکاریهای اقتصادی و حمل و نقل در سطح منطقه میان ایران و افغانستان بی‌نظیر بوده است و انتظار می‌رود تا با تحقق راه اهن خاف - هرات در آینده‌ای نزدیک شاهد آغاز فصل جدیدی از همکاریهای ترانزیتی بین دو کشور در منطقه باشیم و از همکاریهای ایران با افغانستان سپاسگذاری می‌کنیم.

/انتهای پیام/