• سه روز با غزنی در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران >

  نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، هر ساله فرصت خوبی برای برگزاری همایش‌های فرهنگی، ادبی و هنری است. با توجه به فرصت

  ادامه مطلب
 • پایتخت تمدن اسلامی و شهرهای کثیف افغانستان >

  مردم افغانستان به گونه‌ي با کثافت و آلودگی و زشتی خو گرفته‌اند، بوی‌های زشت و مشمئز کننده، آنچنان در مغز

  ادامه مطلب
 • « غزنی »، با دل شکسته برتخت نشست ! >

  جشنواره مراسم نام گذاری شهر غزنی به عنوان پایتخت تمدن جهان اسلام با اشتراک وزرای کابینه دولت آقای کرزی، وزرا

  ادامه مطلب
 • تبيين اوضاع پايتخت فرهنگی جهان اسلام (غزنی) درسال 2013 >

  گفتگو با آقای احمدی مـعاون والی غزنی

  در قسمت بازسازی شهر غزنی یا آمادگی­های شهری برای تجلیل از یک محفل

  ادامه مطلب
 • 1
آبان 13, 1396

بررسی تطبیقی حمایت از حقوق کودک در قرآن و حقوق بشر

بررسی تطبیقی حمایت از حقوق کودک در قرآن و حقوق بشرنجـیب الله حکـیمـی٭چکیده:یكی از حقوق اساسی و بنیادین در حوزه حقوق خانواده حقوق کودک می‌باشد. حمایت از حقوق کودک در منابع اسلامی و قوانین كشورها و اعلامیه جهانی حقوق بشر و کنوانسیون حمایت از حقوق کودکان مورد…
آبان 05, 1396

تقدیم به وطنم افغانستان

تقدیم به وطنم افغانستان:وطن! به روی سرت، چترکهکشان ماندهنوشته نام تو درنقشه جهان ماندهتو می توانی که ازجای خود بلندشویهنوز دربدنت، ذرّ ه ای توان ماندهبهار می شود این شهر درحوالیّ تواگرچه برسر تو سایه خزان ماندهنفس کشیدن تو بین این همه آتشنشان دهد به تن خسته…
آبان 05, 1396 2344

نوحه هزاره گی

نوحه هزاره گی:عشق کربلا منده یادگار گینای مورافته راه عاشورا ره همیشه قومای مومو ز راه…
آبان 05, 1396 4227

در آمدی بر اندیشه سیاسی آیت الله العظمی فیاض (دام عزه)

چکیده تأمل و تفکر در باره زندگی سیاسی و پدیده‌های سیاسی هم‌چون؛ قدرت، حکومت و...، از…
آبان 05, 1396 2909

تبیین و بررسی براهین عقلی مسأله معاد

تبیین و بررسی براهین عقلی مسأله معاد نویسنده: سلمان نوری چکیده آنچه در این نوشته مورد…
آبان 05, 1396 2369

تقدیم به شهیدان مظلوم وطنم

تقدیم به شهیدان مظلوم وطنم:بشمار! یک، دو، سه ... وهزاران شهید رامثل نزول دانه باران، شهید…
آبان 05, 1396 3955

تهدیدات امنیتی تازه و لزوم مبارزه جدی با داعش

تهدیدات امنیتی تازه و لزوم مبارزه جدی با داعش مدتی است که افغانستان بیشترین تهدیدات…
Default Image
مهر 17, 1396 2930

#شهادت_پلیس۱۶_ساله! (یحیی احمدی)

 #شهادت_پلیس۱۶_ساله! _____ یحیی احمدی، فرزند علی عطا احمدی، نوجوان ۱۶ ساله مالستانی، از…

گزارش تجليل از شانزدهين سالگرد شهادت رهبر شهيد استاد مزاري(ره)

نوشته شده توسط مدیریت. ارسال شده در بابه مزاری

گزارش تجلیل از شانزدهین سالگرد شهادت رهبر شهید استاد مزاری(ره)

از شانزدهمین سالگرد شهادت پرافتخار رهبر شهید(ره) و یارانش در داخل و خارج از کشور پرشکوه تر از گذشته تجلیل به عمل آمد. مهاجرین بیدار و دردمند وطن در کشورهای ایران، پاکستان، روسیه، آلمان، هلند، بلژیک، استرالیا، انگلیس و... شانزدهمین سالگرد شهادت رهبر شهید(ره) را طی مراسم و اجتماعات مختلفی گرامی داشتند. علاوه بر مراسم عمومی، سیمنارها و نشستهای علمی نیز برگزار گردید، اندیشمندان و کارشناسان ابعاد شخصیت، اندیشه ها، اهداف و خدمات شهید مزاری(ره) را به بررسی و تحلیل گرفتند و پیرامون آن روشنی انداختند.

نشست علمی ـ فرهنگی در مجتمع آموزش عالی فقه

روزسه شنبه 17/12/ 1389 به مناسبت فرارسیدن شانزدهمین سالگرد شهادت رهبر شهید استاد مزاری(ره) و یارانش نشست علمی-فرهنگی از سوی «انجمن فقه سیاسی» در سالن شهید مطهری مجتمع آموزش عالی فقه(حجتیه) با حضور کارشناسان محترم حجت الاسلام دکتر ناصری، حجت الاسلام محمد جواد محسنی، حجت الاسلام قاسم عرفانی و آقای احمدعلی نوید،

با شرکت چشم گیر علما و طلاب هموطن برگزار گردید. این نشست تحت عنوان بررسی اندیشه های شهید مزاری(ره) در قالب نظریه های جدید سیاسی دایر گردیده بود، که هرکدام از کارشناسان محترم دراین ارتباط به تفصیل سخن گفتند و اندیشه های سیاسی رهبر شهید را در چارچوب نظریات جدید سیاسی مورد بررسی و تحلیل قرار دادند..

در ابتدای نشست آقای محمد هدایت به طرح مسئله پرداخت و گفت: با توجه به تحولات جدید در کشور به نظر می رسد که بازخوانی و بازفهمی اندیشه های جریان عدالت خواهی که شهید مزاری(ره) در رأس آن قرار داشت بیش از هر زمان دیگر ضرورت دارد. ولی چگونه می توان اندیشه های شهید مزاری(ره) را به طور آکادمیک فهم کرد و ادبیات علمی بر محور عدالت خواهانه ی او تولید کرد؟

در ادامه نشست آقای محمد قاسم عرفانی به موضوع شهید مزاری(ره) و هویت سیاسی پرداخت و گفت: بدون شک شهید مزاری(ره) نقطه تکامل هویت مقاومت در افغانستان است و گفتمان عدالت طلبانه ی او باعث گردید که هویت ناسیونالیستی قوم حاکم در حوزه عمومی به حاشیه رانده شود و هویت مقاومت ذهنیت نسل جدید را به خود معطوف کند.

سپس آقای دکتر عبدالمجید ناصری در موضوع جایگاه شهید مزاری(ره) در تاریخ سیاسی معاصر افغانستان به ایراد سخن پرداخت و تصریح نمود که اگر بخواهیم جایگاه شهید مزاری(ره) را در تاریخ سیاسی کشور بهتر درک کنیم باید ویژگی های او را بشناسیم که هرکدام به تنهایی میان او و دیگر رهبران معاصر کشور تمایزات عمده را نشان می-دهد. پیشگامی در مقاومت علیه استبداد، برخواستن از عمق آموزه های دینی و فعالیت در سطح بین المللی، پیشگامی در تأسیس حزب و جنبش مقاومت، داشتن طرح شفاف در باره حکومت اسلامی و درک به موقع ماهیت تروریستی طالبان، از جمله ویژگی های بارز ایشان بود.

احمد علی نوید در باره سنجش اندیشه های شهید مزاری(ره) با گفتمان دموکراسی پرداخت و گفت: شهید مزاری(ره) طرح شفاف و روشنی از دموکراسی داشت و سه مقوله-ی اسلام، عدالت اجتماعی و مردم مهم ترین مؤلفه های اندیشه سیاسی شهید مزاری(ره) را تشکیل می داد و ایشان اسلام را در قالب دموکراسی چند قومی عملی می دانست.

در اخیر، آقای محمد جواد محسنی به مسأله دموکراسی چند قومی از نگاه شهید مزاری(ره) پرداخته و اشاره نمود که: یکی از راه حل های منازعات سیاسی در کشور مثل افغانستان، دموکراسی چند قومی یا تسهیمی است که در نظریه های شهید مزاری(ره) به خوبی انعکاس یافته است و طرح فدرالیسم ایشان که در زمان خود از طرح های مهم و قابل توجه به شمار می آمد در همین راستای دموکراسی چند قومی قابل تفسیر است.

مراسم تجلیل از شانزدهمین سالگرد شهادت رهبر شهید در شهر اصفهان

تجلیل از شانزدهمین سالگرد استاد شهید و همرزمانش باشکوه ‌تر از سال‌های گذشته روزجمعه۲۰ حوت ۱۳۸۹ ازسوی مهاجرین افغانستانی در شهر اصفهان برگزار شد. مراسم با قرائت قرآن توسط قاری نوجوان احمد یوسفی آغاز گردید و به دنبال آن خانم سبحانی مقاله ی خود را درباره ای شهید مزاری(ره) و وحدت ملی به خوانش گرفت. سپس بیانیه خانواده شهید مزاری(ره) توسط محسن حیدری قرائت گردید و خانم لیلا حیدری شعر خود را قرائت نمود. در ادامه پیام سفیر کبیر افغانستان در ایران خوانده شد. در این پیام آمده بود که شهید مزاری به عنوان فریادگر عدالت اجتماعی و وحدت ملی باور داشت که بدون در نظر داشت عدالت اجتماعی ثبات و آرامش در افغانستان بر قرار نخواهد شد و در این راه علیرغم فشارهای سنگین دست از مبارزه با ظلم و بی عدالتی بر نداشت تا اینکه جانش را در این راه از دست داد اما شهادت او به دست عوامل غافل و نا آگاه موج نیرومند از بیداری و عدالت خواهی را در کشور آفرید. سپس گروه سرود یاد یار مهربان سرود زیبای شان را اجرا کردند.

و در ادامه حجت الاسلام و المسلمین استاد علی زاده مالستانی به ایراد سخن پرداخت و با این مقدمه که شهید مزاری یک سر و گردن از شهدای دیگر بالاتر است، عدالت خواهی شهید مزاری را مورد تحلیل قرار داد و شرایط موجود را برای مردم هزاره و ملیت-های محروم افغانستان مرهون خون پاک شهید مزاری و تلاش های او دانست و از گذشته های تلخ مردم هزاره یاد نمود که حتی هزاره گفتن جرم بود. وی اشاره نمود که چگونه شهید مزاری(ره) به خاطر دفاع از حقوق مردم هزاره و اقلیت های محروم کشور از سوی دشمنان داخلی و خارجی مورد تهاجم قرار گرفت و دراین راه به شهادت رسید. ایشان در پایان سخنان خود به بیان چگونگی شهادت استاد مزاری(ره) پرداختند که استاد شهید در موقع شهادت دست‌هایش بسته بود دست‌هایش را باز نمود تا این درس را به ما بدهد که هرگز حاضر نشوید دیگر دشمن دست و پای تان را ببندد.

در پایان خانم مسکینیان بیانیه ستاد را قرائت نمود. در این بیانیه آمده بود که وحدت و همبستگی مردم شرط رسیدن به خواسته‌های آنان است و محوریت شهید مزاری(ره) ملاک وحدت است.

مراسم شانزدهین سالگرد رهبر شهید(ره) در شهر قم

مراسم دیگر از سوی علما، طلاب، دانشجویان و مهاجرین افغانستانی مقیم قم روز 20/12/1389 به مناسبت تجلیل از شانزدهمین سالگرد شهادت جانگداز رهبر شهید حجت الاسلام والمسلمین استاد عبدالعلی مزاری(ره) و یاران با وفایش در مسجد امام زین العابدین(ع) قم برگزار گردید. دراین مراسم علاوه بر حضور شکوهمند و عاشقانه مهاجرین، علما، طلاب و دانشجویان آیات عظام امینی، موحدی و مزاری و نمایندگان آیت ا... العظمی محقق کابلی(مد ظله العالی) نیز حضور داشتند. مراسم با قرائت قرآن توسط قاری بین المللی کشورما حجت الاسلام توحیدی آغاز گردید و با قرائت بیانیه ستاد برگزاری مراسم توسط داود رضایی ادامه یافت. پس ازآن تنها یادگار رهبر شهید، زینب مزاری مقاله خود را به خوانش گرفت که حاضرین را به شدت متاثر ساخت. ایشان ضمن تجلیل از شانزدهمین سالگرد رهبر شهید(ره) گفت: واقعیت این است که ما پدر و پیشوای مان را از دست داده ایم، حال برای پاسداری از آرمان های والای ابرمردی چون مزاری(ره) چه کار می کنیم؟ به راستی استقلال سیاسی و همبستگی و صرف نظر کردن از شیعه و سنی– تاجیک- پشتون- ازبک و هزاره بودن در جامعه ی افغانستان امروز منجر به خود کفایی و موفقیت است. پس باید با وحدت کلمه و تلاش در سنگر علم با سلاح قلم پاسداران لایق برای آرمان های والا و خونین شهیدانی هم چون مزاری(ره) باشیم. سپس حجت الاسلام و المسلمین عادلی به مدیحه سرای پرداخت و در رثای رهبر شهید و شهیدان کربلا روضه-ای جانسوز خواند که فضای خاصی در جلسه حاکم شد. در پایان حجت الاسلام دکتر ناصری به ایراد سخن پرداخت. ایشان ضمن تجلیل از شخصیت بزرگ و منحصر به فرد رهبر شهید(ره) گفت: رمز جاودانگی سالار شهیدان انقلاب اسلامی افغانستان بعد از شانزده سال چیست؟ چه چیزی باعث شده است که این همه دلها روز به روز به سوی این شخصیت کشیده شود؟ ایشان به برخی از شاخص های که در زندگی رهبر شهید وجود داشت اشاره نموده گفت: نخستین شاخص در زندگی رهبر شهید خدا محوری بود، محور دوم زندگی ایشان را مردم دوسـتی تشـکیل مـی دهد، رهبر شهید(ره) در سخت ترین شرایط که طالبان از یک طرف و جبهه متحد ضدملی و ضدارزشی از طرف دیگر او و مردمش را محاصره کرده بود در همان شرایط شهید مزاری(ره) در بین مردمش با تمام اخلاص و ایمان می گوید که در خارج از شما مردم زندگی برای من ارزش ندارد و من هیچ منافع غیر از منافع شما مردم ندارم. ویژگی دیگر شهید مزاری ساده زیستی است زیرا شهید مزاری(ره) تمام امکانات را در اختیار داشت اما هیچگاه به سمت یک زندگی مرفه پیش نرفت. ایشان در بخش دیگر از سخنانش گفت به دلیل تیزهوشی و درایت بسیار دقیق شهید مزاری امروز هیچ یک از احزاب رقیب ما نمی تواند بگوید که بیداری جامعه هزاره وارداتی است. شهید مزاری(ره) یک سازمان قدرتمند را در جامعه هزاره تاسیس کرد که تاریخ ما را غنی کرده است. محور چهارم زندگی رهبر شهید(ره)جهانی اندیشدن و اسلامی اندیشیدن است. محور پنجم زندگی رهبرشهید خطرپذیری است. به نحوی که امروز وقتیکه نام مبارک شهید مزاری(ره) به گوش مردم می رسد دلها به صورت نا خود آگاه به سمت شجاعت و خطر پذیری می رود. محور دیگر در زندگی رهبرشهید هدفمندی است. او در بدترین شرایط بدنبال تحقق هدفش بود تا پای شهادت پیش رفت اما دست از اهدافش نکشید. محوردیگر زندگی رهبرشهید(ره) وحدت ملی و عدالت طلبی است. همین عدالت طلبی مزاری(ره) است که تمام عدالتخواهان کشور امروز او را دوست دارند زیرا ایشان یک شخصیت عادل بود و یک شخصیت عدالت پیشه و سرانجام یک شخصیت عدالتخواه بود. رهبرشهید(ره) عدالت را برای تمام مردم افغانستان می خواست.

سمینار هم اندیشی م‍ولفه های همبستگی ملی در افغانستان

به همین مناسبت روز۲۲ حوت ۱۳۸۹ سیمیناری تحت عنوان«هم اندیشی مولفه های همبستگی ملی درافغانستان» از طرف انجمن طلاب افغانستان مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) و با همکاری انجمن های علمی- فرهنگی روحانیون، طلاب و دانشجویان افغانستانی مقیم قم در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار گردید.

مراسم با تلاوت آیات قرآن کریم توسط آقای صادق رحیمی آغاز و با پخش سرود ملی افغانستان ادامه یافت. سپس آقای ابراهیمی دبیر انجمن طلاب مجمتع آموزش عالی امام خمینی(ره) به حاضرین خوش آمدگویی گفت و آقای سلمانعلی زکی شعر زیبای خود را در ارتباط با شهید مزاری(ره) به خوانش گرفت.

سپس داکتر جعفر مهدوی عضو پارلمان افغانستان پیرامون ابعاد شخصیت شهید مزاری(ره) اندیشه ها و راهکارهای او و مساله وحدت ملی و چالش های آن در افغانستان صحبت نموده، ویژگیهای شهید مزاری(ره) را برشمرد که او با دیگر رهبران سیاسی تفاوت داشت. وی افزود مهمترین مسأله جامعه ما براساس تز سیاسی شهید مزاری(ره) فقدان عدالت اجتماعی است که حاکمان ظالم گذشته به آن توجه نکرده‌اند و فاجعه آمیزترین حادثه در تاریخ، استفاده ابزاری از دین در راستای ظلم به دیگر اقوام توسط اقتدارگرایان بوده است. وی تأکید کرد: تا زمانی که تاریخ افغانستان مورد بازخوانی قرار نگیرد، افغانستان به سوی ملت شدن پیش نخواهد رفت. تا زمانی که اعتماد ملی میان اقوام و گرایش‌های مختلف به وجود نیاید، وحدت ملی محقق نخواهد شد. در فضای عدالت اجتماعی است که همبستگی ملی به وجود می‌آید (تئوری شهید مزاری(ره)). تا زمانی که ملت شکل نگیرد، صحبت از حل مشکل افغانستان و همبستگی جای نخواهد داشت. مردم ما تاکنون اعتماد ملی را احساس نکرده اند و برخی از حرکت‌های چند سال اخیر، از جمله مسأله کوچی‌ها نشان داد که نکند مسأله افغانستان یکبار دیگر به عقب برگردد.

در ادامه مراسم میزگردی پیرامون وحدت ملی و مولفه های همبستگی ملی از دیدگاه شهید مزاری(ره) باحضور کارشناسان محترم داکتر مهدوی و داکتر ارشاد برگزار گردید، که دراین زمینه گفتگوی مفصل صورت گرفت.

درپایان مراسم سفیر کبیر افغانستان در تهران داکتر عبیدالله عبید سخنرانی نمود: وی ضمن گرامی داشت یاد شهیدان وطن، از جمله شهید مزاری(ره) و شهید عبدالحق و شهدایی۲۴ حوت هرات، سخنان خود را پیرامون وحدت ملی ادامه داد و گفت: برابری و برادری زمانی تحقق می‌یابد که ما از منافع ملی کشور در صحنه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دفاع نماییم.

وی در ادامه مؤلفه‌های همبستگی را برشمرده:

1ـ اگر عدالت اجتماعی: تحقق نیابد، وحدت ملی محقق نمی‌شود بلکه از نزاع ملی سر در می‌آورد. چنانکه شهید مزاری گفته است. مبارزه شهید مزاری برای تحقق عدالت اجتماعی بود.

2ـ مشارکت در تعیین سرنوشت: برگزاری انتخابات و شرکت در آن یکی از مولفه های همبستگی ملی است و اساسا حکومت مشروعیت خود را از حضور مردم بدست می‌‌آورد.

قانون مداری و برابری مدنی: همه ما برادر و برابر و دارای حاکمیت و سرنوشت مشترک هستیم اگر این برابری و قانون مداری رعایت نشود، همبستگی ملی محقق نخواهد شد.

وی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چنین سمینارهای علمی، گفت: گفتمان عدالت مداری یکی از مؤلفه‌های همبستگی ملی است که شهید مزاری یکی از بنیان گذاران آن بود. ایشان در ادامه از فعالیت ها و برنامه های کاری خود گزارش مفصل ارائه نمود.

تاریخ و فرهنگ

زندگی‌نامه مرحوم الحاج کربلایی محمدیونس خان مالستانی تهیه کننده: محمد عقیل قیام (نویسنده و پژوهشگر تاریخ) مقدمه هنوز طوفان در هزارستان فرو ننشسته، شمشیرکین جلادان تاریخ در مرز و بوم اراکوزی...
 گزارش از وضعیت مکتب لیسه نسوان قریه لعلچک ولسوالی مالستان غلام رضا محسنی*         مکتب لیسه نسوان لعلچک مالستان در سال 1382 هـ. ش. به همت، توافق و خواست اهالی قریه ­ها...
بیوگرافی شهید قوماندان هادی مؤید تاخون نداد قومی هرگز نگشت آزاد ما راست نیز سهمی زین افتخـار آخر (شهید علامه بلخی(ره))   تهیه و تنظیم: عبدالحکیم عادلی مقدمه: افغانستان،قلب تپندۀ آس...

دین و مذهب

  تبیین و بررسی براهین عقلی مسأله معاد نویسنده: سلمان نوری   چکیده آنچه در این نوشته مورد بررسی و تبیین قرار گرفته است براهین عقلی معاد است که اندیشمندان و متکلمان مسلمان بر اثبات آن...
          متن دینی وقتی تابع فهم بشر می شود، تلقّیّ انسانی، گاهی موجب خیر و گهی موجب شر می شود؛ مطابق سرمشق نسبی گرایی معرفتی، هر برداشتی حتّی جاهلانه از منابع معرفتی، انکار ناشدنی است زیرا...
انتظار، صرف نظر از معنای لغوی آن - چشم داشتن، چشم به راه بودن-، باوری است بارور به عمل که در زندگی انسان منتظر در غالب کرداری خاص تجسم می یابد. انتظار، اعتقادی است در گرو عمل و به حا...