#شهادت_پلیس۱۶_ساله! (یحیی احمدی)

نوشته شده توسط مدیریت. ارسال شده در اخبار و رویدادها

 #شهادت_پلیس۱۶_ساله!

_____

یحیی احمدی، فرزند علی عطا احمدی، نوجوان ۱۶ ساله مالستانی، از قریه القبلان که حدود یک ماه پیش جذب پلیس ملی شده بود،  در روز پنجشنبه تاریخ ۹۶/۰۷/۱۳ ساعت ۱۱ صبح در ولسوالی قرباغ ولابت غزنی، در درگیری با گروه تروریستی طالبان به شهادت رسید.

رخداد این حادثه تلخ و دردآور را به پدر و مادر داغدارش و سایر بستگان و به مردم قریه القبلان تسلیت عرض می نماییم.

شهادت این نوجوان در فضای مجازی مورد بازتاب و واکنش های کاربران قرار گرفته و پرسش های فراوانی مطرح گردیده و از نمایندگان پارلمان، نمایندگان شورای ولایتی غزنی و مسئولین مربوطه خواسته شده است که پشت صحنه این گونه واقعیت های تلخ را مورد بررسی قرار دهند.

نظر کاربران فیسبوک:

جنرال جوهری: خدا رحمت کند، جدا این مسئله قابل پیگیری است.

سعادت غزنوی:  متاسفم،ايا پوليس معيار سني براي جذب ندارد كه يك طفل راوارد معركه ميكند؟!

Wali Haidary : اقای سعادت .. دولت عمدا وعملا فرزندان هزاره را در جای نا امن روان میکند وبعدش با عدم همکاری با سربازان که درواقع پیش چشم شان روش است سوگمندانه شهید میشود .. کار که سه سال اخر بیشترین قربانی را هزاره وتاجیک داده است لطفا شما کلانها اقدام بکنید در مقابل چنین کار شکنی و منافقت دولت فعلی.

نسیم جعفری: اکنون پرسش اساسی این است که یک جوان ۱۶ ساله که تنها یکماه از جذب آن در پلیس ملی می‌گذرد، چرا بدون تکمیل دوره آموزش نظامی، در خط مقدم نبرد با تروریست‌های خون‌آشام ‌فرستاده می‌شود؟

واقعیت امر این است همانگونه که بازرس ارتش آمریکا گفته بود، در نیروهای امنیتی افغانستان علیه هزاره‌ها تبعیض شدید وجود دارد و از افسران و سربازان هزاره به عنوان چوب سوخت در مناطق ناامن هلمند، ارزگان، غزنی و...، استفاده می‌شود، این در حالیست که در نیروهای امنیتی افغانستان به افسران هزاره پست‌های با صلاحیت داده نمی‌شود.

#نوت: در حالیکه هزاره‌ها بیشترین حمایت را از حکومت نموده و هر روز جنازه‌های جوانان شان را که برای دفاع از حکومت، در ارزگان، هلمند، غزنی و... می‌رزمند تحویل می‌گیرند، بیشترین تبعیض و بی‌عدالتی را نیز از سوی حکومت، تحمل می‌کنند.

رمضان علی رضایی: مسئولین امنیتی غزنی پاسخ دهند!

خبری مرگ تحمیلی نو جوان ۱۶ ساله ی مالستانی "یحیا احمدی" بُغضم ترکاند.

یحیا احمدی بدون آموزش لازم و تجربه ی جنگی با کدام معیار نظامی به جنگ فرستاده می شود!؟

نکـــــــــــته: از بی انصافی ها، تبعیض ها، بی تفاوتی ها، نارسایی ها و مشکلات آن قدر نوشتم و شنیدم که حالا خودم خجالت می کشم از وجود چنین مسئولین و مدیران جفاکارِ کشور.

Mohammad Yahya Haeed  : عجب جواني بود و با ارزوهايش اين دنيا را ترك كرد. جواناني را از دست داديم.

واسط هاي و رابطه هايي كه مسير جذب اردو، پوليس و امنيت ملي را باز مي نمايد براي اين نسل جديد، بايد به دقت بررسي شود. أيا فروش اين جوانان در مسير مرك توسط همان واسطه و ابراز هاي كه سوق نموده انجام پذيرفته است و يا خير سواليست سخت و نياز به بررسي دارد.

شهيد رمضان نبي زاده نيز به مدت كوتا جذب اردو ملي شد و براي تعيين بست به ارزگان فرستاده اما براي هميش برنگشت و شهيد شد.

Nasrullah Ansari : هم مدعی حقوق بشر و کنوانسیون حقوق طفل هستند و هم تعریفی از اطفال ندارند و خلاف آن عمل می کنند و ما فقط می خوانیم.
What is child protection?

نجیب الله سروش زاهدی : جوانان دلیر هزاره که در صف پولیس و اردو قرار دارد دشمنان داخلی و خارجی زیاد دارد وبه بهانه های مختلف توسط خودی و بیگانگان به شهادت میرسد ، این یگ مشکل عمده در سر راه ما میباشد اما متاسفانه وظیفه ما فقط گفتن تسلیت شده است

Ali Hamnawa : خداوند رحمت کند این جوان را به خانواده عزیزش تسلیت عرض میکنم اما سوال اینجاست که ای دولت کدام قانون دارد یانه من وقتی که به این عکس جوان دیدم سن این جوان به حد نیست که وظیفه سنگینی همچون پاسداری سنگر و غیره را به عهده بگیرد و اصلا به کار دولتی استخدام شود حداقل باید یک نفر که به کارهای دولتی استخدام میشود از هژده ساله باید کم نباشد. نمیدانم که چگونه استخدام شده این جوان، دراین مملکت ویران شده هیچ قانونی وجود ندارد ..

Adam Yas Wakili :خدا چرا !! چرا پدر مادرش به این جوان اجازه داده به چنین کاری جناب امینی ؟ شما میدانید که ایشان شاید حتی شانزده ساله هم نبوده اگر این تصویری یک ما پیش از آن شادروان باشد . از طرف دیگر این حکومت چطور قانون سربازگیری سن قانونی ۱۸ ساله را مراعات نمی کند . ؟ باید نمایندگان مالستان این مسله را برسی کند.